Tuesday, March 01, 2011

Winners for the 83rd Annual Academy Awards

Winners for the 83rd Academy Awards
Winners for the 83rd Academy Awards, for acheivements in film in 2010, were presented February 27th, 8:00 PM EST.



The Academy Awards for achievements in film for the year 2010 were presented on Sunday at the Kodak Theatre in Hollywood. Winners are indicated with a Winner below.


Best Picture
Black Swan
The Fighter
Inception
The Kids Are All Right
The King's Speech
127 Hours
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter's Bone


Best Director
Black Swan - Darren Aronofsky
The Fighter - David O. Russell
The King's Speech - Tom HooperWinner
The Social Network - David Fincher
True Grit - Joel Coen and Ethan Coen


Best Actor
Javier Bardem in Biutiful
Jeff Bridges in True Grit
Jesse Eisenberg in The Social Network
Colin Firth in The King's SpeechWinner
James Franco in 127 Hours


Best Actress
Annette Bening in The Kids Are All Right
Nicole Kidman in Rabbit Hole
Jennifer Lawrence in Winter's Bone
Natalie Portman in Black SwanWinner
Michelle Williams in Blue Valentine


Best Supporting Actor
Christian Bale in The FighterWinner
John Hawkes in Winter's Bone
Jeremy Renner in The Town
Mark Ruffalo in The Kids Are All Right
Geoffrey Rush in The King's Speech


Best Supporting Actress
Amy Adams in The Fighter
Helena Bonham Carter in The King's Speech
Melissa Leo in The FighterWinner
Hailee Steinfeld in True Grit
Jacki Weaver in Animal Kingdom


Best Animated Feature Film
How to Train Your Dragon
The Illusionist
Toy Story 3Winner


Best Adapted Screenplay
127 Hours - Danny Boyle & Simon Beaufoy
The Social Network - Aaron SorkinWinner
Toy Story 3 - Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton & Lee Unkrich
True Grit - Joel Coen & Ethan Coen
Winter's Bone - Debra Granik & Anne Rosellini


Best Original Screenplay
Another Year - Mike Leigh
The Fighter - Scott Silver and Paul Tamasy, Eric Johnson & Keith Dorrington
Inception - Christopher Nolan
The Kids Are All Right - Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
The King's Speech - David SeidlerWinner


Best Art Direction
Alice in WonderlandWinner
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
Inception
The King's Speech
True Grit


Best Cinematography
Black Swan - Matthew Libatique
Inception - Wally PfisterWinner
The King's Speech - Danny Cohen
The Social Network - Jeff Cronenweth
True Grit - Roger Deakins


Best Costume Design
Alice in Wonderland - Colleen AtwoodWinner
I Am Love - Antonella Cannarozzi
The King's Speech - Jenny Beavan
The Tempest - Sandy Powell
True Grit - Mary Zophres


Best Documentary Feature
Exit through the Gift Shop
Gasland
Inside JobWinner
Restrepo
Waste Land


Best Documentary Short Subject
Killing in the Name
Poster Girl
Strangers No MoreWinner
Sun Come Up
The Warriors of Qiugang


Best Film Editing
Black Swan - Andrew Weisblum
The Fighter - Pamela Martin
The King's Speech - Tariq Anwar
127 Hours - Jon Harris
The Social Network - Angus Wall and Kirk BaxterWinner


Best Foreign Language Film
Biutiful (Mexico)
Dogtooth (Greece)
In a Better World (Denmark)Winner
Incendies (Canada)
Outside the Law (Hors-la-loi) (Algeria)


Best Makeup
Barney's Version - Adrien Morot
The Way Back - Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
The Wolfman - Rick Baker and Dave ElseyWinner


Best Original Score
How to Train Your Dragon - John Powell
Inception - Hans Zimmer
The King's Speech - Alexandre Desplat
127 Hours - A.R. Rahman
The Social Network - Trent Reznor and Atticus RossWinner


Best Original Song
Coming Home from Country Strong
I See the Light from Tangled
If I Rise from 127 Hours
We Belong Together from Toy Story 3Winner


Best Animated Short Film
Day & Night
The Gruffalo
Let's Pollute
The Lost ThingWinner
Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)


Best Live-Action Short Film
The Confession
The Crush
God of LoveWinner
Na Wewe
Wish 143


Best Sound Editing
Inception - Richard KingWinner
Toy Story 3 - Tom Myers and Michael Silvers
Tron: Legacy - Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague
True Grit - Skip Lievsay and Craig Berkey
Unstoppable - Mark P. Stoeckinger


Best Sound Mixing
Inception - Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed NovickWinner
The King's Speech - Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
Salt - Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin
The Social Network - Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
True Grit - Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland


Best Visual Effects
Alice in Wonderland - Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 - Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
Hereafter Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell
Inception Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter BebbWinner
Iron Man 2 - Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick

1 comment:

  1. Thank you very much. This information is really helpful. Write more.

    ReplyDelete